Arkadiusz Gołaś - Pamiętamy!

3 komentarze
Dokładnie dziś mija ósma rocznica śmierci naszego świetnie zapowiadającego się reprezentanta Polski w siatkówce - Arkadiusza Gołasia. Do tragicznego zdarzenia doszło 16 września 2005 roku na austriackiej autostradzie w Griffen koło Klagenfurtu. Z niewiadomych przyczyn samochód prowadzony przez świeżo poślubioną żonę Arkadiusza, Agnieszkę uderzył w betonową ścianę. W wyniku licznych obrażen nasz siatkarz zginął na miejscu, a żona Gołasia odniosła lekkie obrażenia.
Para jechała do Włoch, gdzie nasz reprezentant miał zameldować się w jednym z najlepszych klubów tamtejszej ligi Lube Banca Macerata, z którym podpisał kontrakt.Początki kariery

Arkadiusz Gołaś urodził się 10.05.1981roku w Przasnyszu lecz całą młodość spędził w Ostrołęce. Przygodę z siatkówką rozpoczął w wieku 10 lat w szkole podstawowej, do której uczęszczał. Jego talent wypatrzył Renisław Dmochowski, który do dziś szkoli młodzież w Uczniowskim Klubie Sportowym „Olimp” Ostrołęka. Jednak oboje wiedzieli, iż by się rozwijać, Arek musi zrobić kolejny krok. Dmochowski skontaktował się z Krzysztofem Felczakiem, wychowawcą wielu znakomitych siatkarzy w klubie MOS Wola Warszawa. W 1996 roku Gołaś był już zawodnikiem tego klubu, z którym później zdobywał medale młodzieżowych mistrzostw Polski. W 1999 roku został powołany do reprezentacji Polski kadetów, z którą to właśnie zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata w Rijad (Arabia Saudyjska).

Droga do sławy

Z mlodzieżową siatkówką Gołaś pożegnał się w pięknym stylu zdobywając w 2000 roku mistrzostwo Polski w tej kategorii wiekowej. Po tym sukcesie 19-latek był rozchwytywany przez czołowe zespoły naszej seniorskiej ligi, lecz ostatecznie trafił na 4 lata do AZS Częstochowa, gdzie szlifował swój talent pod okiem takich trenerów jak Ireneusz Mazur, Edward Skorka czy Stanisław Gościniak. Trzykrotnie zdobywał wicemistrzostwo Polski właśnie z klubem z Częstochowy, z którym to święcił największe sukcesy. Długo nie musiał czekać żeby jego marzenie o występach w reprezentacji Polski stało się faktem. W 2001 roku dostał po raz pierwszy powołanie na mecz Ligi Światowej w Katowicach. W 2002 roku pojechał na Mistrzostwa Świata do Argentyny, a następnie na Mistrzostwa Europy do Niemiec. Nasz środkowy imponował swoją grą i już w 2004 roku podpisał pierwszy zagraniczny kontrakt z włoskim zespołem Sempre Volley Padwa. 20 lipca 2004 roku trener Gościniak ogłosił kadrę na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Atenach, w której oczywiście nie mogło zabraknąć jego nazwiska. Polacy niestety odpadli z igrzysk po przegranym ćwierćfinale z Brazylią, a sam Gołaś podczas olimpiady zdobył 43 punkty.
2005 roku Arkadiusz poślubił swoją wybrankę Agnieszkę, a następnie wziął udział w Mistrzostwach Europy, w których Polska zajeła piąte miejsce. Podpisał również kolejny kontrakt we Włoszech z Lube Banca Macerata. Niestety nie rozegrał w ich barwach ani minuty, ponieważ jak już wspominałem, zginął w wypadku samochodowym jadąc na spotkanie z kolegami z nowej drużyny.

Jednym z jego najlepszych przyjacół był libero naszej reprezentacji Krzysztof Ignaczak, który zawsze wspomina go jako człowieka szlachetnego, któremu nigdy nie przewróciło się w głowie. W 2006 roku na Mistrzostwach Świata polska reprezentacja zdobyła srebrny medal, który koledzy zadedykowali właśnie Arkadiuszowi Gołasiowi wychodząc na podium w koszulkach z numerem 16, z którym Gołaś występował w siatkarskiej reprezentacji.


W Ostrołęce jego imieniem nazwana została hala widowiskowo - sportowa i to właśnie tam co roku odbywa się  Memoriał Arkadiusza Gołasia dla młodych siatkarzy.

Kariera sportowa


 • UKS Olimp Ostrołęka (1991-1996)
 • MKS MOS Wola Warszawa (1996–2000)
  • Bronze medal with cup.svg brązowy medal Mistrzostw Świata kadetów (1999)
  • Silver medal with cup.svg srebrny medal Mistrzostw Polski kadetów (1998)
  • Silver medal with cup.svg srebrny medal Mistrzostw Polski juniorów (1999)
  • Gold medal with cup.svg Mistrz Polski juniorów (2000)
 • AZS Częstochowa (2000-2004)
  • Silver medal with cup.svgSilver medal with cup.svgSilver medal with cup.svg trzykrotny wicemistrz Polski
  • Bronze medal with cup.svg trzecie miejsce w turnieju Top Teams Cup (2002),
  • Bronze medal with cup.svg brązowy medalista Mistrzostw Polski (2004)
 • uczestnik olimpiady w Atenach 2004 (5 miejsce)
 • Sempre Volley Padwa (2004/2005)
 • Lube Banca Macerata (2005)

3 komentarze :

 1. Wielki szacun, że piszesz rowniez na takie tematy. Az łezka sie kreci.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tacy ludzie jak Gołaś i wielu innych zasłużyli na to by o nich pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdy ginie młody i w dodatku utalentowany oraz pracowity człowiek często pytam samego siebie dlaczego ? - i wtedy wiele myśli przychodzi mnie do głowy które trudno uporządkować.

  OdpowiedzUsuń

Blogi Sportowe