Waldemar Legień - Legenda Polskiego Judo

4 komentarze
  

                                                                          
Waldemar Legień urodził się 28 sierpnia 1963 roku w Bytomiu i właśnie w GKS Czarni Bytom (1973 - 1994) rozpoczął swoją kariere w Judo. Gdy ojciec zaprowadził go na pierwszy trening miał 9 lat. Jako dziecko wolał być koszykarzem lub lekkoatletą, lecz jak okazało się później, został wierny walką na tatami . Trenując nie zapominał również o edukacji, skończył Technikum Mechaniczno Samochodowe i gdańskie AWF (1992), gdzie otrzymał tytuł magistra wf. W ciągu ponad 20 lat walk dokonał w historii sportu tak wiele, że dostał się do Księgi Guinnessa, jako trzeci judoka, który zdobył dwa złote medale olimpijskie.Był 8-krotnym mistrzem Polski, ale pierwszy międzynarodowy sukces odniósł w 1981 zdobywając mistrzostwo Europy juniorów. W 1985 w Hamar wywalczył srebrny, a w 1986 w Belgradzie brązowy medal mistrzostw Europy. Rok później w 1987 zajął trzecie miejsce na mistrzostwach Świata.
Pierwsze olimpijskie złoto  zdobył 28 września 1988 roku w Seulu w kat. 78 kg, w finale pokonując przez ippon zawodnika z RFN, Franka Wieneke. Był też srebrnym medalistą Igrzysk Dobrej Woli w Seattle (1990). W latach 1989 - 1991 zdobył ponownie dwukrotnie brązowe medale mistrzostw Świata oraz zdobył ponownie mistrzostwo Europy.
Na igrzyskach w Barcelonie był chorążym polskiej ekipy i właśnie wtedy wywalczył drugi złoty krążek olimpijski w kat. 86 kg, a następnie zakończył karierę.

W 1993 wyjechał do Paryża i został tam trenerem Racing Club de France. Jest tam lubianym i docenianym człowiekiem. Współpracuje również z PZJudo jako przedstawiciel do spraw kontaktów miedzynarodowych. Był wybrany najlepszym sportowcem w plebistycie czytelników "Przeglądu Sportowego" (1988-1992). Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1988), złotym i srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz złotym Medalem Europejskiej Uni Judo.

                                    
Olympic rings with white rims.svg Igrzyska olimpijskie
Złoto Seul 1988 judo (78 kg)
Złoto Barcelona 1992 judo (86 kg)
Mistrzostwa świata
Brąz Essen 1987 78 kg
Brąz Belgrad 1989 78 kg
Brąz Barcelona 1991 86 kg
Mistrzostwa Europy
Złoto Frankfurt 1990 86 kg
Srebro Hamar 1985 78 kg
Brąz Belgrad 1986 78 kg


 *1988 Seul: w. lekkośrednia 78 kg - w pierwszej kolejce wygrał z V. Husseinem (Egipt), w drugiej pokonał D. Garcię (Argentyna), w trzeciej zwyciężył K. Doberty (Kanada), w półfin. wygrał z B. Warajewem (ZSRR), w finale pokonał F. Wieneke (RFN) zdobywając złoty medal (pierwszy w historii polskiego judo).

*1992 Barcelona: w. średnia 86 kg - w pierwszej kolejce wygrał z M. Odnorem (Kenia), w drugiej pokonał N. Filipowa (Bułgaria), w  trzeciej zwyciężył J. Yanga (Korea), w półfin. wygrał z N. Gillem (Kanada), w finale pokonał P. Tayota (Francja) zdobywając złoty medal.


                                                                    SEUL
                                                                          


                                                               BARCELONA
                                                                               

Panie Waldemarze patrząc na Pana sportowe CV moge powiedzieć tylko jedno, jest Pan Mistrzem jedynym w swoim rodzaju! Mam nadzieje, że ta dyscyplina sportu ponownie odrodzi się w Polsce i będziemy mogli się cieszyć z sukcesów naszych przyszłych mistrzów.

4 komentarze :

 1. Naprawde bardzo cenne informacje mozna u Ciebie znalezc...!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystko pamiętam, łza się kręci że to już tyle lat!!!!!!!!!!!!!!
  Między innymi dzięki takim sportowcom jak Pan Waldemar zaraziłem się kibicowaniem!

  Ps.
  Mam nadzieje że w piątek się nie wyleczę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O takich mistrzach jak Waldemar Legień nie powinno i nie da się zapomnieć. Ja osobiście bardzo lubię wracać do sukcesów polskiego sportu.
   A jeśli chodzi o jutrzejszy mecz to naiwnie wierzę do końca ;)

   Usuń

Blogi Sportowe