Kazachstański futbol najbardziej defensywnym na świecie

1 komentarz


Od dawna włoska piłka nożna uważana jest za najbardziej defensywną na świecie. Jak się okazuje to nie do końca jest prawdą.


W obecnym sezonie kazachstańskiej ligi bramki padają jak na lekarstwo - 0.82 goli na mecz. Tylko dwie drużyny zdobyły średnio więcej niż jedną bramkę na mecz.

Kazachstan zawsze stawiał na siłowy futbol ze skłonnościami do ostrożnej gry tymbardziej, gdy grają w rozgrywkach UEFA. Zdają sobie sprawę, że nie mają technicznie wyszkolonych zawodników i wolą zadbać o tyły, by nie "umrzeć śmiercią bohatera".

Były trener reprezentacji Kazachstanu U-21 Kairat Aymanov twierdzi, iż ich liga nie jest pozbawiona kreatywności:
"Nie powiedziałbym, że jesteśmy słabi i opieramy gre tylko na sile fizycznej. Linia ataku FC Aktobe jest twórcza. Zawodnicy FC Ordabasy Shymkent szybko przemieszczają się do przodu.  FC Kaysar Kyzylorda wie jak skutecznie stosować pressing. W Europie nasze zespoły również potrafią zagrać odważnie".
Jednak jak się okazuje te wszystkie pozytywne strony klubów wymienione przez Aymanova nie przekładają się na bramki. Arsen Tlekhugov w 2001 roku zdobył 30 bramek i był to wielki wyczyn jak na warunki tamtejszej ligi. Tylko Tlekhugov, Ulugbek Bakaev i Murat Tleshev zdołali zdobyć w sezonie 20 goli podczas ostatniej dekady.

Trenerzy kazachstanskiej Premier League wolą uniknąć porażki niż dążyć do zwycięstwa.

1 komentarz :

  1. Ostatni zdanie może być także takim małym przesłaniem tego co wczoraj działo się na Vincente Calderon. Jose Mourinho wolał uniknąć porażki, niż dążyć do zwycięstwa. I taki futbol jest ciekawy ? Kwintesencją piłki nożnej są gole, gole i jeszcze raz gole :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Blogi Sportowe